Rok: 2016

Kategoria: architektura, konkurs

Współpraca: INCO Architekci, Daniel Osika

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej było jednym z pięciu polskich studiów animacji powstałych w Polsce Ludowej . Studio rozpoczęło działalność 1 września 1947 roku jako Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych działające przy redakcji Trybuny Robotniczej . W 1948 roku przeniesiono wytwórnię z Katowic do Wisły , a potem znowu do Bielska.

Projekt konkursowy przewidywał pełną rewitalizację budynku pałacu z pozostawieniem jego obecnej funkcji. Studium historyczno-konserwatorskie oraz projekt konserwatorski. zapewniają przywrócenie pałacowych cech architekturze budynku. Projekt uzupełnia bryłę pałacu współczesnym założeniem parkowym.

Układ funkcjonalny kompleksu uwzględniał zadane w konkursie założenia programowe oraz wytyczne konserwatorskie. Zwornikiem całego kompleksu jest przeszklony łącznik w którym znajdują się wejście do klatki schodowej oraz dwie przeszklone windy zapewniające komunikację pionową z I i II piętrem pałacu oraz I poziomem parku. W łączniku zlokalizowana jest recepcja gości centrum. W nim znajduje się kasa, szatnia, pom. ochrony oraz oszklony bufet którego stoliki wychodzą na zewnątrz.

Schemat zwiedzania zakładał w pierwszej kolejności wizytę w pałacu na drugim i trzecim piętrze gdzie przedstawiony jest cały proces produkcji filmów animowanych.